Ceny EEK byly uděleny

Město Letohrad, český Klub autorů literatury faktu a Klub spisovateľov literatúry faktu na Slovensku uskutečnili 31. ročník Mezinárodních cen Egona Erwina Kische.

Slavnostní udílení se konalo 14. září 2022 v obřadní síni zámku Letohrad.

Slovenská porota Mezinárodních cen Egona Erwina Kische zasedala v tomto složení a rozhodla takto:

Porota:

PhDr. Ivan Szabó – předseda poroty

JUDr. Anton Blaha, CSc. – člen poroty

prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD. – člen poroty

Hlavní mezinárodní cena se uděluje Michalovi Kšiňanovi za knihu Milan Rastislav Štefánik (Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami), vydanou Vydavateľstvom SLOVART, Bratislava, 2021

Cena se uděluje Lukášovi Onderčaninovi za knihu Utopia v Leninovej záhrade (Československá komúna Interhelpo), vydanou Vydavateľstvom Absynt, Žilina, 2021

Cena se uděluje Pavolovi Dinkovi za knihy Planéta na rázcestí (Eseje spoza pandemicko-literárnej opony o Zemi a jej deťoch s kamenným srdcom), vydanou Vydavateľstvom Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava, 2021 a Príbehy Skalického rubína a Skalického trdelníkavydanou Pavolom Dinkom v súčinnosti s Vinnou cestou Záhorie, Vinohradníckym spolkom Skalica a Ateliérom EDO, Bratislava, 2021.

Cena se uděluje Svetozárovi Krnovi za knihu Z devínskeho brala na Duklu (Cesta hrdinov SNP),vydanou Vydavateľstvom Karpaty-Infopress, Bratislava, 2021.

Cena se udělujeTomášovi Forróvi za knihu            Zlatá horúčka (Venezuela – od ropnej veľmoci k úpadku ľudskej civilizácie), vydanou nakladatelstvím N Press, Bratislava, 2021.

Do třicátého prvního bylo v České republice přihlášeno 43 titulů z 26 nakladatelství.

Česká porota Mezinárodních cen Egona Erwina Kische zasedala v tomto složení a rozhodla takto:

Porota:

Mgr. Michal Macháček, Ph.D. – předseda poroty

Ing. Břetislav Ditrych – člen poroty

prof. PhDr. Jan Rychlík, Dr.Sc., dr. h. c. – člen poroty

PhDr. Jan Lukavec, Ph.D. – člen poroty

Jaroslav Motl – člen poroty

Hlavní mezinárodní cena se uděluje Jaroslavu Rokoskému za knihu Útěk z Leopoldova Věznice, odboj, doba. Padesátá léta v Československu, vydanou Nakladatelstvím Academia a Ústavem pro studium totalitních režimů v roce 2021.

Cena se uděluje Antonii Doležalové za knihu Mikuláš Teich: Moje století (1918-2018), vydanou nakladatelstvím Galén v roce 2021.

Cena se uděluje Miroslavu Belicovi za knihu Vzpomínky na Sýrii, Od arabkého socialismu k Islámskému státu, vydanou Nakladatelstvím Epocha v roce 2022.

Cena se uděluje Pavlu Pospěchovi za knihu Neznámá společnost, Pohledy na současné Česko, vydanou nakladatelstvím HOST vydavatelství s. r. o. v roce 2021.

Cena se uděluje Kláře Pinerové, Michalovi Loučovi, Kristýny Buškové Haluzíkové za knihu Vězení jako zrcadlo společnosti, Nerovný souboj vědy, politiky a humanity 1965-1992, vydanou Univerzitou Karlovou, Nakladatelstvím Karolinum v roce 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *